Незалежні розслідування допомагають притягнути до відповідальності поліцію

Riot police keep watch beneath onlookers on a bridge during a rally in Tijuana, Mexico, on November 22, 2018. © Mario Tama/Getty

Недавні події — від убивства Джорджа Флойда й інших випадків загибелі чорношкірих від рук поліцейських у США до систематичного застосування тортур до протестуючих у Білорусі і смертей затриманих під час локдаунів в Індії та Кенії — яскраво висвітлюють глобальну проблему поліцейського насильства.

Сьогодні розслідування інцидентів із надмірним застосуванням сили і поліцейського насильства найчастіше провадить сама поліція. Занадто часто в таких розслідуваннях поліцейські приховують інформацію від суспільства, вважаючи за краще «не виносити сміття з хати». У Кенії апеляційний суд встановив, що кругова порука для захисту честі мундира є поширеним явищем в усьому світі, типовим для поліції країн Америки, Європи, Азії та Африки. Дотримуючись неписаного правила мовчання й колективного інстинкту самозбереження, поліцейські ніколи не повідомляють інкримінучих відомостей про своїх колег і часто покривають вчинені ними правопорушення.

Хоча така практика залишається нормою в багатьох країнах, поліція не повинна розслідувати проступки своїх співробітників, особливо коли йдеться про серйозні правопорушення. Ефективне незалежне розслідування є ключовою умовою притягнення поліцейських та інших представників державної влади до відповідальності за вчинені ними тяжкі злочини. Наявність такого механізму також сприяє зміцненню довіри суспільства до правоохоронних органів.

У нашій новій публікації «Хто наглядає за наглядачами? Роль незалежних органів у розслідуванні кримінальних злочинів, скоєних представниками влади» (англійською) ми розглядаємо приклади того, як різні держави Африки, Карибського басейну, Південної і Північної Америк, Східної та Західної Європи створюють незалежні від поліції органи для розслідування і кримінального переслідування серйозних злочинів, у яких можуть бути замішані працівники поліції та інших державних установ.     

До сфери компетенції таких незалежних органів має входити розслідування всіх випадків загибелі або серйозного травмування людей під час затримання або іншого контакту з представниками влади. Вони також повинні розслідувати всі заяви про катування, в тому числі психологічне, сексуальне насильство й насильницькі зникнення.

Спираючись на понад два десятки інтерв’ю, огляд літератури з цієї теми і практику роботи п’ятнадцяти незалежних агентств і підрозділів прокуратури, ми пропонуємо рекомендації щодо зміцнення незалежності, посилення слідчих і процесуальних повноважень, а також забезпечення прозорості в діяльності таких органів.

Незалежність

Незалежність — життєво важлива умова успішної роботи авторитетного слідчого органу. Проте незалежність від поліції та політиків не так просто забезпечити. Навіть коли її надано, на неї зазіхатимуть усіма моживими способами. Для ефективної роботи незалежного агентства потрібно забезпечити окреме законодавство, достатнє цільове фінансування й окреме фізичне місцезнаходження. На посаду керівника такого органу не можна призначати колишніх представників влади. Йому має бути гарантовано незалежність від зовнішнього тиску, зокрема в процесі призначення та зняття з посади.

Наприклад, Конституційний суд ПАР ухвалив, що начальник поліції не може усувати від роботи або знімати з посади виконавчого директора наглядового органу. Минулого року Національна асамблея ПАР прийняла закон, відповідно до якого виконавчого директора можна зняти тільки рішенням Парламенту, прийнятим двома третинами голосів.

Повноваження

Слідчі повинні мати у сфері своєї компетенції такі ж повноваження, як і поліція. Вони повинні мати право розслідувати вчинки поліцейських та інших представників державної влади, у тому числі керівництва і військових, принаймні під час виконання ними поліцейських функцій.

Наприклад, в Аргентині у 2019 році Федеральний кримінальний суд засудив директора в’язниці до шести з половиною років позбавлення волі за злочинну бездіяльність, яка призвела до застосування тортур. Ще 14 співробітників цієї в’язниці отримали суворіші покарання. Крім того, регіонального інспектора пенітенціарної служби було засуджено до шести років ув’язнення за недонесення про злочин.

Незалежний орган має проводити первинні слідчі дії, такі як огляд місця злочину, і повинен мати кваліфікований персонал і відповідні ресурси. Наприклад, INDECOM, незалежне агентство Ямайки, уповноважене оглядати місце злочину в усіх випадках, коли замішаний представник влади, включаючи поліцію, військових (якщо вони діють спільно з поліцією) і співробітників виправних установ. Законом про INDECOM агентству надано повноваження очолювати розслідування і забезпечувати збереження місця події.

Прозорість

Важливо, щоб незалежний слідчий орган інформував жертву, правоохоронців і громадськість про своє рішення пред’являти або не пред’являти звинувачення представникові влади. Якщо прийняття таких рішень належить до виключної компетенції прокурора, слід передбачити чітку процедуру інформування керівника та надання йому можливості виступити з публічною заявою. У провінції Онтаріо директор Підрозділу спеціальних розслідувань персонально відповідає за кожне рішення про пред’явлення звинувачень представникам державної влади. У разі відмови від пред’явлення звинувачення він публікує заяву, в якій роз’яснює причини такого рішення.

Врешті, кримінальні розслідування самі по собі не зможуть викоренити поліцейське свавілля. Поліція також повинна мати внутрішні механізми контролю за застосуванням сили і дієві дисциплінарні процедури. Не обійтися і без змін у внутрішній культурі поліції і спецслужб. Прокурори, як і слідчі, повинні мати спеціалізацію. Громадянське суспільство відіграє ключову роль у встановленні причин зловживань, підтримці жертв і наданні медичних та інших доказів.

Навіть добре працюючі агентства не є ідеальними і не можуть бути панацеєю від поліцейського насильства. Разом з тим, наш звіт показує, що незалежні слідчі органи, за умови правильної організації, можуть зробити великий внесок у посилення відповідальності поліції й ефективне розслідування дій представників влади з дотриманням права на справедливий суд, тим самим допомагаючи торжеству справедливості для постраждалих від сваволі.

Read more

Get In Touch

Contact Us

Subscribe for Updates About Our Work

By entering your email address and clicking “Submit,” you agree to receive updates from the Open Society Justice Initiative about our work. To learn more about how we use and protect your personal data, please view our privacy policy.